Warsztaty tradycyjnych pokryć dachowych- dach z wióra osikowego – podsumowanie

Warsztaty tradycyjnych pokryć dachowych- dach z wióra osikowego – podsumowanie

Warsztaty tradycyjnych pokryć dachowych- dach z wióra osikowego

Kolejne dni wrześniowych warsztatów w ramach projektu „Pracownia Rzemiosł Dawnych – warsztaty tradycyjnego ciesielstwa, tradycyjnych pokryć dachowych, przędzenia, obróbki roślin włóknistych”

był to czas poświęcony tradycyjnym pokryciom dachowym obszaru Puszczy Drawskiej. Prócz strzechy prym wiodły pokrycia z wióra drewnianego osikowego. Uczestnicy naszych warsztatów (dzięki wcześniejszej pracy wolontariuszy) zapoznali się z materiałami dotyczącymi pokryć dachowych regionu i przystąpili do zajęć praktycznych. Uczyli się sposobu wytwarzania wióra osikowego, przygotowania dachu do położenia tego rodzaju poszycia dachowego. Zdecydowanie największa część warsztatów zarezerwowana była na naukę kładzenia dachu z wióra, jest to wiedza, której nie można znaleźć w Internecie, przekazać ją może fachowo wyłącznie ktoś, kto tak pracuje od lat, z dziada pradziada. Te wspaniałe warsztaty, choć trudne merytorycznie, pozwoliły nauczyć uczestników tego dawnego, tradycyjnego sposobu krycia dachów.

W działaniach udział brali też wolontariusze, dla których aspekt dziedzictwa kulturowego jest istotny, którzy postanowili zwrócić swą uwagę na tradycję. Nasi wolontariusze  zapoznawali się z działaniami w zakresie ginących zawodów, jak też pomagali w realizacji zadania. Dziękujemy i cieszymy się ze współpracy z wolontariuszami, zwłaszcza w tak istotnej dziedzinie.

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Czaplinku za namiot, który chronił nas przed słońcem i deszczem, Czaplineckiemu Ośrodkowi Kultury za stoły i ławki.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa