Warsztaty przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach- NID

Warsztaty przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach- NID

Warsztaty przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach

Wrzesień upłynął nam pod znakiem warsztatów m.in. z dawnego włókiennictwa. Od 9-go do 11-go września piękna wieś zachodniopomorskiego – Żerdno zamieniła się w prządkową krainę.

Spotkały się kobiety, które  postanowiły nauczyć się tej trudnej sztuki zmieniania włókien w przędzę, w nić.

Uczestniczki projektu „Pracownia Rzemiosł Dawnych – warsztaty tradycyjnego ciesielstwa, tradycyjnych pokryć dachowych, przędzenia, obróbki roślin włóknistych”

zapoznawały się z różnymi rodzajami włókien (roślinnych i zwierzęcych) oraz z narzędziami związanymi z przędzalnictwem. Były oczywiście kołowrotki – nasze podstawowe narzędzia, ale i wrzeciona, gręple do czesania. Dwa pierwsze dni spędzone były na przędzeniu pojedynczych nici i dwojeniu z nich przędzy, przewijaniu na motowidło. Trzeciego dnia Panie przędły też włókna lniane i konopne, trudniejsze w pracy, ale prządki miały już niezbędne umiejętności. Te przędze też dwoiliśmy. Powstały pierwsze własne, piękne przędze.

W działaniach udział brali też wolontariusze, dla których aspekt dziedzictwa kulturowego jest istotny,  którzy postanowili zwrócić swą uwagę na tradycję. Nasi wolontariusze zapoznawali się z działaniami w zakresie ginących zawodów, jak też pomagali w realizacji zadania. Dziękujemy i cieszymy się ze współpracy z wolontariuszami, zwłaszcza w tak istotnej dziedzinie.

Dziękujemy firmie Kromski&Sons za nieodpłatnie użyczone 2 kołowrotki,  Urzędowi Miejskiemu w Czaplinku za namiot, który chronił nas przed słońcem i deszczem, Czaplineckiemu Ośrodkowi Kultury za stoły i ławki.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa