MIĘDLENIE, CZESANIE, PRZĘDZENIE I TKANIE

MIĘDLENIE, CZESANIE, PRZĘDZENIE I TKANIE

MIĘDLENIE, CZESANIE, PRZĘDZENIE I TKANIE

Tradycyjna obróbka roślin włóknistych.

4 września tego roku mieliśmy okazję zaprosić mieszkańców Żerdna i okolicznych miejscowości na „Drzwi otwarte ” naszej pracowni.

Z tą piękną miejscowością związaliśmy nasze życie i tu, korzystając z niebywałych zasobów przyrodniczych i historycznych, będziemy szerzyć wiedzę o tradycyjnym dawnym włókiennictwie na ziemiach polskich.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa- Program Wspólnie dla Dziedzictwa na projekt:

„Pracownia Rzemiosł Dawnych – warsztaty tradycyjnego ciesielstwa, tradycyjnych pokryć dachowych, przędzenia, obróbki roślin włóknistych”

mogliśmy zrealizować to wydarzenie.

Złożono 193 wnioski, dofinansowanie otrzymało 27, a my na 12 pozycji listy rankingowej- jestem bardzo dumna z nas, z naszych dotychczasowych działań, które to pozwoliły na realizację tych pokazów.

 

Co się działo tego dnia?

Dzieliliśmy się wiedzą, uczestnicy i goście tego dnia mogli sami dowiedzieć się czegoś o roślinach włóknistych, o tradycjach, które wiążą się z ich przetwarzaniem. A dowiadywali się przez zajęcia praktyczne- międlili włókno lniane na międlicach, na cierlicach.

Dalej na czesalnicach przygotowywali włókno do przędzenia. Kolejnym etapem były, wymagające wprawnych rąk,  kołowrotki, które przygotowane włókno zamieniają w piękną nić i krosna tkackie dające tkaninę. Wszystkie te kroki zobaczyć można było u nas, a co więcej można było je przejść, by docenić trud pracy naszych przodków.

 

Nasze pokazy w zakresie dawnego włókiennictwa umożliwiają dzielenie się wiedzą w tym zakresie, my to uwielbiamy, a wy- nasi goście możecie zamienić się w rzemieślników z dawnych czasów.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa