Zaklęte we włóknie- warsztaty przędzenia i tkania. Pracownia Rzemiosł Dawnych i Splotka

Zaklęte we włóknie- warsztaty przędzenia i tkania. Pracownia Rzemiosł Dawnych i Splotka

Warsztaty przędzenia i tkania- Pracownia Rzemiosł Dawnych i Splotka

 

Warsztaty przędzenia i tkania-  ta idea zaczęła się bardzo prosto. A mianowicie w wakacje 2022 Monika- Splotka odwiedziła naszą Pracownię na warsztatach z przędzenia. Strasznie ta technika jej się spodobała, ponieważ jest bardzo bliska tkaniu. I tak narodził się pomysł na podwójne zajęcia. Założenia są  proste- obydwa rzemiosła są nierozłączne, bo aby tkać trzeba przygotować włókna, a żeby odpowiednie włókna wybrać, trzeba przemyśleć projekt tkacki.

To już DRUGIE takie spotkanie w Polsce, to spotkanie którego już nie możemy się doczekać! Sprawdź jak wyglądały zajęcia w 2023 roku.

W tym roku mamy przyjemność zaprosić Was na dwa terminy spotkań, które różnią się poziomem. W pierwszym tygodniu zajmiemy się podstawami przędzenia i tkania, a w następnym będziecie mieli możliwość rozwinięcia swoich skrzydeł na wyższy poziom.

TU KUPISZ BILET, OPŁACISZ KURS– sprawdź link.

Poziom podstawowy

A więc zabieramy Was w 4-dniową wyprawę po świecie naturalnych włókien i tradycyjnych polskich splotów.  W pierwszej części zapoznacie się z dawnymi sposobami wyrabiania organicznej przędzy (z roślin i zwierząt) oraz poznacie starodawne narzędzia do ich obróbki. Następnie zajmiemy się 3 metodami tkania – płótna, kilimu i krajki oraz omówimy sobie całą magię związaną ze splotem. Całe warsztaty z przędzenia i tkania są dla osób początkujących w tej dziedzinie, ale jeśli macie już doświadczenie z którąkolwiek techniką to też zapraszamy, zawsze znajdzie się coś nowego do nauki.

Poziom średniozaawansowany

Spotkanie to jest dedykowane osobom,  które już miały do czynienia z wyżej wymienionymi rzemiosłami. Serdecznie zapraszamy tych, którzy uczestniczyli w zajęciach u mnie i Moniki, jak i te, które już zajmowały się tkaniem i przędzeniem samodzielnie. W pierwszej części rozwiniecie swoje umiejętności w równomiernym przędzeniu włókien zwierzęcych i roślinnych, czyli tworzeniem nici na zaawansowanym poziomie. W części tkackiej zajmiemy się stricte technikami kilimowymi i gobelinowymi na dużej ramie tkackiej.

CERTYFIKAT dla każdego rzemieślnika!

Na zakończenie czeka Was wisienka na torcie. Mianowicie po warsztatach każdy z uczestników otrzyma certyfikat z kursu (z numerem Rejestru Instytucji Szkoleniowych). To świetna pamiątka jak i dowód nabytych umiejętnościach (wymagany dokument u pracodawcy). Dlatego polecamy te warsztaty między innymi instruktorom kreatywnym i nauczycielom plastyki.

SZCZEGÓŁY

Poziom I
Data: 4 – 7 lipca 2024 (czwartek-niedziela)
Ilość uczestników: 10 osób
Koszt: 1090 zł (płatność tylko przelewem)
PROMOCJA – do 29 lutego 990 zł

Poziom II
Data: 11 – 14 lipca 2024 (czwartek-niedziela)
Ilość uczestników: 10 osób
Koszt: 1090 zł (płatność tylko przelewem)
PROMOCJA – do 29 lutego 990 zł

UWAGA – masz możliwość wykupienia 2 poziomów na raz. Pamiętaj jednak, że mamy przerwę w warsztatach między 8 a 10 lipca. Możesz zostać tu pod namiotem, czy z kamperem i pięknie spędzić ten czas przerwy.

TU SZCZEGÓŁY + KUPISZ BILET I OPŁACISZ WARSZTATY

MIEJSCE

Pracownia Rzemiosł Dawnych, Żerdno 21, 78-550 Żerdno, TUTAJ pinezka GoogleMaps

PROGRAM ZAJĘĆ

Każdego dnia warsztaty przędzenia i tkania trwają ok 5/6 godzin, jeśli ktoś będzie miał ochotę na więcej w formie pracy własnej, nic nie stoi na przeszkodzie- jesteśmy do dyspozycji. Dlatego też dnie podzielone są na sekcje A-przędzenie i B-tkanie. Plan ten jest naszą propozycją, szkicem, który może ulec zmianie. Po uzgodnieniu z Wami możemy zrobić dłuższą przerwę w trakcie zajęć, np. na kąpiel w jeziorze, na spacer, na nic-nie-robienie, albo też zacząć i skończyć o innych godzinach. Ważne, by był to pięknie i owocnie spędzony czas.

Poziom I

 1. Dzień
  A. 10:00 – 12:00 Zaczynamy! Wspólne przywitanie. Wprowadzenie do przędzenia, obsługa narzędzi, pierwsze kroki z gotową czesanką. 2h
  B. 12:30 – 14:30 Teoria tkaniny – wprowadzenie do sztuki splotu, obsługa narzędzi i nakładanie osnowy, dobór kolorów. 2.5h
 2. Dzień
  A. 10:00 – 12:00  Przędzenie włókien odzwierzęcych (owca, alpaka, może nawinie się nam angorski króliczek), mieszanie włókien. 2h
  B. 12:30 – 15:30 Tkanie płótnem i splotami pochodnymi, przygotowania do makatek. 3h
 3. Dzień
  A. 10:00 – 12:30 Przędzenie, przędzenie, przędzenie i dwojenie przędzy 2.5h
  B. 13:00 – 15:30 Sploty wypukłe i tkanie makatek. 2.5h
 4. Dzień
  A. 10.00- 12.00 Praktyka przędzenia włókien roślinnych – konopie, len, dla odważnych pokrzywa.  Pokaz i próby własne obróbki lnu. 2h
  B. 12:30 – 15:00 Tkanie starosłowiańskich krajek na bardku. Dyplomy, fotka i pożegnanie. 2.5h

Poziom II

 1. Dzień
  A. 10:00 – 12:00 Zaczynamy! Wspólne przywitanie. Przędzenie włókien odzwierzęcych – pojedynczej nici o równej grubości. 2h
  B. 12:30 – 14:30 Teoria tkaniny – wprowadzenie do splotów kilimowych i gobelinowych. Projektowanie tkaniny i snucie osnowy. 2.5h
 2. Dzień
  A. 10:00 – 12:00 Przędzenie włókien odzwierzęcych owca, alpaka, mieszanie włókien. 2.5h
  B. 12:30 – 15:30 Zarobienie tkaniny. Pierwsze melanże, czyli techniki mieszania kolorów i interpretacji wzoru, sploty ażurowe. 2.5h
 3. Dzień
  A. 10:00 – 12:30 Różne sposoby łączenia pojedynczych nici, 2ply, 3ply, yarn arty.  2.5h
  B. 13:00 – 15:30 Kontynuowanie pracy gobeliniarskiej, broszowanie, przetykanie i żakardy. 2.5h
 4. Dzień
  A. 10.00- 12.00 Zaawansowana praktyka przędzenia włókien roślinnych – konopie, len,  dla odważnych pokrzywa, międlenie  i czesanie lnu. 2h
  B. 12:30 – 15:00 Techniki wykończeniowe gobelinu i metody wieszania. Dyplomy, fotka i pożegnanie. 2.5h
Na warsztatach macie zapewnione:
 • materiały roślinne i zwierzęce do przędzenia, niezbędne narzędzia (kołowrotki firmy Kromski&Sons, wrzeciona, gręple, szydła, motowidła…)
 • dodatkowe wełny i sznurki do tkania, krosna, bardka i inne niezbędne akcesoria tkackie
 • nieodpłatne miejsce na rozbicie namiotu, postawienia kampera, albo nocleg w drewnianej pracowni (trzeba raczej mieć swoją karimatę, śpiwór, bo do dyspozycji jedynie podłoga i kocyki), zimna, bieżąca woda, toaleta kompostowa, przecudowne widoki, wspólne ogniska, może jakieś dodatkowe pokrzywowe jedzenie stworzymy razem)
 • nieodpłatne konsultacje dla tkaczy na poziomie rozszerzonym oraz porady dla przyszłych instruktorów z instytucji kultury.
 • możliwość wykupienia wszystkich niezbędnych narzędzi z rabatem -20%

Parę słów o prowadzących

Aleksandra Olszewska

– jestem prządką, twórczynią i prowadzącą wraz z mężem Pracownię Rzemiosł Dawnych. Od wielu lat prowadzę warsztaty tradycyjnej obróbki roślin włóknistych za pomocą międlic, cierlic, czesalnic oraz warsztaty przędzenia (również jako Mistrz Tradycji). Swoimi działaniami dbam o to, by zawód prządki nie był jedynie „ginącym zawodem”, a stał się ciekawą formą poznawania przeszłości, czerpania z tradycji. Tradycje przędzalnicze przekazuję młodym i starszym, sprawnym i niepełnosprawnym, uczę jak dawniej wyglądało życie wiejskie od strony włókienniczej. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie pozyskiwania włókna z pokrzyw, tu możecie poczytać o tym projekcie: www.polskapokrzywa.pl. Prowadzę badania, doświadczenia nad różnymi innymi rodzajami włókien roślinnych, np. z sosnowego igliwia, chrzanu, wierzbówki kiprzycy, drzewa morwy, chmielu, z nich przędę nici i uczę tego innych.

Monika Splotka

– jestem tkaczką i instruktorka splotów, mam głowę pełną wełny. Od 2018 roku prowadzę kreatywne zajęcia we Wrocławiu, a samą sztuką splotu zajmuję się 19 lat. Przede wszystkim skończyłam liceum plastyczne na specjalizacji tkaniny artystycznej i cały czas rozwijam swój warsztat. Dodatkowo swoją pasję do tradycyjnego rzemiosła przekazuję na warsztatach oraz udzielam się w życiu artystycznym miasta. Do tej pory nauczyłam tkać i pleść makramę ponad 400 osób. Prowadzę również sklep internetowy splotka.pl, gdzie znajdziecie narzędzia i materiały do tkania oraz kilimy dekoracyjne. W swoich pracach wykorzystuję przede wszystkim naturalne włókna, pochodzące głównie z Dolnego Śląska. Kieruję się zasadą – codziennie spleć coś nowego!

Dodatkowe atrakcje nad jeziorem

Zapraszamy Was z rodzinami na czas warsztatów, jeśli chcecie w tym czasie zrobić sobie krótkie wakacje w naszych pięknych okolicach – będzie nam bardzo miło. Jeśli chcecie zabrać pieska to takiego, który nie będzie nocą szczekał, a w dzień biegał samotnie po okolicy (teren 3 ha jest nieogrodzony). Jeżeli nie skusi Was spanie pod namiotem, podpowiemy jakieś lokalizacje noclegowe. Gwarantujemy, że czas będzie płynął ekspresowo i że te 4 dni miną nie wiadomo kiedy. Choć nasz czas warsztatowy będzie naprawdę wypełniony to okolica ma Wam wiele do zaoferowania. Żerdno to wioska o wyjątkowym położeniu tuż przy jeziorze Żerdno w gminie Czaplinek. Leży w granicach Drawskiego Parku Krajobrazowego, w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Drawskie”, w obszarze Natura 2000 – obszary ptasie „Ostoja Drawska”, w obszarze Natura 2000 – obszary siedliskowe „Jeziora Czaplineckie”. Tak więc te rejony Pojezierza Drawskiego to jedne z ostatnich w Europie o tak wyjątkowych walorach przyrodniczych.