Spotkania z dawnym włókiennictwem w Pracowni Rzemiosł Dawnych w Żerdnie

Spotkania z dawnym włókiennictwem w Pracowni Rzemiosł Dawnych w Żerdnie

Tradycyjna obróbka roślin włóknistych i dawne włókiennictwo

9 września tego roku mieliśmy okazję zaprosić mieszkańców Żerdna i okolicznych miejscowości na „Drzwi otwarte ” naszej pracowni.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa- Program Wspólnie dla Dziedzictwa mogliśmy zrealizować to wydarzenie.

Co się działo tego dnia?

Dzieliliśmy się wiedzą, uczestnicy i goście tego dnia mogli sami dowiedzieć się czegoś o roślinach włóknistych, o tradycjach, które wiążą się z ich przetwarzaniem. A dowiadywali się przez zajęcia praktyczne- międlili włókno lniane na międlicach, na cierlicach.

Dalej na czesalnicach przygotowywali włókno do przędzenia. Kolejnym etapem były, wymagające wprawnych rąk, kołowrotki, które przygotowane włókno zamieniają w piękną nić i krosna tkackie dające tkaninę. Wszystkie te kroki zobaczyć można było u nas, a co więcej można było je przejść, by docenić trud pracy naszych przodków.

Nasze pokazy w zakresie dawnego włókiennictwa umożliwiają dzielenie się wiedzą w tym zakresie, my to uwielbiamy, a wy- nasi goście możecie zamienić się w rzemieślników z dawnych czasów.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa