Pracownia Rzemiosł Dawnych na Święcie Chleba w Elblągu.

Pracownia Rzemiosł Dawnych na Święcie Chleba w Elblągu.

Pracownia Rzemiosł Dawnych – dawne rzemiosła, pokazy podczas Święta Chleba.

 

Choć pogoda nie była najmocniejszą stroną tegorocznego Święta Chleba w Elblągu- ekipa Pracowni Rzemiosł Dawnych miała pełne ręce roboty:)

Prowadziliśmy warsztaty z dawnych rzemiosł, czyli  prezentowaliśmy dawną obróbkę lnu włóknistego i konopi włóknistych we Wiosce Rycerskiej zlokalizowanej na elbląskiej starówce.

Pokazywaliśmy jak międlono i czesano rośliny włókniste, jak je przędziono na wrzecionie, a w późniejszych epokach na kołowrotkach.

Demonstrowaliśmy tkanie na pionowych krosnach tkackich.

Podczas trzeciego dnia Święta Chleba znaleźć nas można było na Targach Przedsiębiorczości Wiejskiej.

Opowiadaliśmy o naszych wiejskich aktywnościach, o stowarzyszeniu, o Pracowni Rzemiosł Dawnych, o zajęciach edukacyjnych, które prowadzimy, warsztatach, szkoleniach, prezentacjach.

Przede wszystkim jednak pokazywaliśmy dawne włókiennictwo, łamanie łodyg lnu na międlicach, dalszą jego obróbkę, przędzenie. Młodsi uczestnicy mogli też próbować swoich sił na krosnach tkackich.

Cudowne dwa dni.

Dziękujemy gospodarzom, dziękujemy wszystkim osobom, które spędziły z nami czas, młodym uczestnikom naszych zajęć oraz starszym, dla których takie prace nie były wydarzeniem szczególnym, a codziennością i które dzieliły się z nami swoją wiedzą na temat zawodów dziś już ginących.

 

Jesteś zainteresowany?  sprawdź naszą ofertę: TU