Wspólnie dbamy o dziedzictwo kulturowe Pojezierza Drawskiego- warsztaty w Pracowni Rzemiosł Dawnych

Wspólnie dbamy o dziedzictwo kulturowe Pojezierza Drawskiego”- warsztaty w Pracowni Rzemiosł Dawnych w  Żerdnie

Celem Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa  jest tworzenie warunków do zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego i wykorzystania jago wartości dla rozwoju społecznego obecnych i przyszłych pokoleń.

Zapraszamy do udziału w cyklu NIEODPŁATNYCH warsztatów dotyczących dziedzictwa kulturowego naszego regionu:

———————————————————————————————————————————————–

I. Warsztaty Architektura Pojezierza Drawskiego- tradycyjne ciesielstwo. TERMIN 7-10.09.2023

ZAPISY – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY -TU KLIKNIJ

*Wprowadzenie
*Tradycyjne układy konstrukcyjne w budownictwie wiejskim obszaru rzeki Drawy

*Konstrukcja wieńcowa, sumikowo łątkowa, słupowo-ryglowa- rodzaje i występowanie na terenie Puszczy Drawskiej i okolic
*Zapoznanie się z tradycyjnymi narzędziami
*Zajęcia praktyczne nauka tworzenia elementów architektury

*Podsumowanie
PROWADZĄCY: Krzysztof Tymbarski, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn- Papiernia”

godziny: czwartek- niedziela: 10.00- 16.00, lub dłużej:)
kontakt: 515 651 425, izbadziedzictwa@gmail

———————————————————————————————————————————————–

II. Warsztaty Okno na Pojezierze Drawskie- warsztaty stolarskie, tradycyjne okiennice. TERMIN 17-20.08.2023

zapisy: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY- TU KLIKNIJ

*Wprowadzenie
*Zapoznanie z tradycyjnymi okiennicami regionu
*Okiennice płycinowe mocowane wewnątrz ościeża
*Okiennice deskowe
*Zajęcia praktyczne- wykonywanie różnych rodzajów okiennic
*Malowanie okiennic- kolory stosowane w regionie

*Podsumowanie
PROWADZĄCY: Krystyna Masiukiewicz, Stowarzyszenie Zapiecek,  Wojciech Skatulski, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn- Papiernia”
Godziny: czwartek- niedziela: 10.00 – 16.00
kontakt: 515 651 425, izbadziedzictwa@gmail

III. Warsztaty przędzenia na kołowrotkach ,TERMIN: 19 – 20.08.2023

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY- TU KLIKNIJ

*Wprowadzenie
*Przedstawienie dawnych narzędzi do przędzenia wełny i włókien roślinnych
*Zapoznanie z różnymi rodzajami runa zwierzęcego i włókna roślinnego
*Obsługa narzędzi i urządzeń do przędzenia: kołowrotek, wrzeciono, gręple, przęślica, motowidło.
*Tworzenie własnoręcznie wrzeciona do przędzenia
*Nauka przędzenia na wrzecionie i kołowrotku
*Gręplowanie
*Przędzenie pojedynczej nici
*Nauka dwojenia przędzy
*Zwijanie na motowidło

PROWADZĄCY: Aleksandra Olszewska, Pracownia Rzemiosł Dawnych
Godziny: sobota, niedziela: godzina 10.00-15.00

IV.  Warsztaty Tradycje Papiernicze dawne papiernictwo, TERMIN: 8-10.09.2023

Program:
*Wprowadzenie- Podczas warsztatów posługujemy się technologią zbliżoną do tej, którą w Europie stosowano do produkcji papieru począwszy od XI wieku aż do początków wieku XIX, kiedy zaczęto stosować maszynę papierniczą. Papier czerpany
jest ręcznie za pomocą sit i ramek.
*Zebranie pokrzyw i konopi do pracy
*Przygotowanie włókien roślinnych
*Przygotowanie warsztatu papierniczego
*Przygotowanie pulpy
*Czerpanie papieru
*Prasowanie papieru
*Suszenie papieru
*Tradycje dawnego młyna papierniczego
PROWADZĄCY: Alicja Cykalewicz- Tymbarska, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn- Papiernia”, Aleksandra Olszewska, Pracownia Rzemiosł Dawnych
Godziny: piątek- niedziela: godziny 10.00- 16.00
————————————————————————–

LOKALIZACJA: PRACOWNIA RZEMIOSŁ DAWNYCH, ŻERDNO 21 , 78-550 CZAPLINEK

Żerdno to wioska o wyjątkowym położeniu tuż przy jeziorze Żerdno w gminie Czaplinek. Leży w granicach Drawskiego Parku Krajobrazowego, w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Drawskie”, w obszarze Natura 2000 – obszary ptasie „Ostoja Drawska”, w obszarze Natura 2000 – obszary siedliskowe „Jeziora Czaplineckie”.
Te rejony Pojezierza Drawskiego to jedne z ostatnich w Europie o tak wyjątkowych walorach przyrodniczych.

ZAPEWNIAMY:

-wyżywienie (wspólnie/samodzielnie robione śniadania i kolacje z dostarczonych produktów, obiad catering)

-nieodpłatne miejsce na rozbicie namiotu, postawienia kampera, zimna, bieżąca woda, toaleta zewnętrzna, przecudowne widoki, wspólne ogniska

Zapraszamy Was z rodzinami na czas warsztatów, jeśli chcecie w tym czasie zrobić sobie krótkie wakacje w naszych pięknych okolicach – będzie nam bardzo miło.

Jeżeli nie skusi Was spanie pod namiotem, podpowiemy jakieś lokalizacje noclegowe.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”