Cztery nicielnice i szmaciak:) „Tkackie dziedzictwo. Przekazywanie wiedzy i tradycji tkackiej”

Niestety dobiegł końca nasz projekt

Realizacja projektu było to  kompleksowe wykształcenie jednej osoby z zakresu dawnego tkactwa
tradycyjnego.

Mistrzem tradycji była Pani Anna Bałdyga zajmująca się m. in. tkactwem i plastyką obrzędową.

Tkaniny wykonuje różnymi technikami z uwzględnieniem wzornictwa charakterystycznego dla Kurpi, Mazur, Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Są to: krajki, chodniki szmaciaki,tkaniny podwójne i wielonicielnicowe, pasiaki, płótna.

Pani Anna Bałdyga prowadzi pracownię tkacką we wsi Mazuchówka gm. Wydminy. Tam też odbywały się zajęcia.

Początkiem zajęć były proste chodniczki szmaciaki, poprzez trudniejsze wzory, cztery nicielnice, tabliczki, dwuosnowówkę przeszłyśmy z Panią Anią przez rok nauki. Takie korepetycje z tkania.  Niesamowite. Już w trakcie zajęć miałam możliwość przekazania tego, co nauczyła mnie Pani Bałdyga, dzieciom podczas naszych wakacyjnych warsztatów z dawnego tkactwa.

Podczas ostatnich zajęć przygotowywałyśmy wzory na cztery nicielnice, długo trwało rozpisanie wszystkiego i osnucie. Drugiego dnia powstał dywanik szmaciak.

Jak oceniam cały cykl przekazywania wiedzy przez Mistrz Tradycji? Niebywałe doświadczenie, nie tylko w zakresie tkactwa, zżyłam się z Panią Anią i jej rodziną, w końcu byłam tam gościem raz w miesiącu:) Pan Stanisław, mąż Pani Ani raczył mnie piękną gwarą, pokazywał dawne instrumenty, na których gra. Tyle ile nasłuchałam się opowieści o dawnych czasach, o dawnych tradycjach, tyle słów związanych nie tylko z tkactwem. Pięknie było..

autor: Laura Olszewska

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”