Zajęcia edukacyjne w Skansenie Rzemiosł w Malborku 4-5.02.2017

Zajęcia edukacyjne w Skansenie Rzemiosł w Malborku 4-5.02.2017

Za nami edukacyjny i warsztatowy weekend w cudownym miejscu, jakim jest Skansen Rzemiosł w CKiE Szkoła Łacińska w Malborku.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość przejść przez proces dawnej obróbki lnu włóknistego i konopi włóknistych. Międlili na międlicach i cierlicach, czesali na czesalnicach do lnu, przędli na kołowrotkach.

Międlice i cierlice- to narzędzia służące do łamania łodyg lnu i konopi- uczestnicy  sami próbowali ich działania. Zobaczyli jak powstaje paździerz, czyli zdrewniałe części łodygi połamane podczas międlenia lnu i konopi.

Czesalnice do lnu i konopi- to narzędzia, na których czesze się wymiędlony materiał roślinny. Pozwala to na uzyskanie min. dwóch rodzajów włókna roślinnego. Krótkich pakuł, służących m.in. do uszczelniania domów w dawnych czasach oraz długich przeznaczonych już do przędzenia nici.

Zajęcia wzbogaciliśmy o  informacje dotyczące  konopi włóknistych i lnu włóknistego, ich zastosowanie w budownictwie, przemyśle, innych gałęziach gospodarki.
Choć zadania nie były łatwe, to wszyscy (przy naszej drobnej pomocy:) poradzili sobie świetnie. Powstały uprzędzione lniane i konopne nici, z uzyskanego materiały dzieci robiły też lniane warkoczyki.
Drugi dzień upłynął nam pod znakiem owczego runa. Celem zajęć było  przedstawienie uczestnikom  dawnych metod przygotowania do przędzenia runa owczego. Można było dotknąć i poczuć różnicę między runem pranym, a niepranym. Było mieszanie czesanek na hacklach, czesanie na gręplach, czyli gręplowanie, było też i przędzenie na wrzecionach i kołowrotkach.

Hackle i gręple- to narzędzia służące do czesania runa owczego, które tak przygotowane nabiera odpowiedniej „konsystencji” do przędzenia.

Dużo radości sprawiło też młodym rzemieślnikom przymierzanie dawnych strojów wykonanych z lnu, wełny.
Uczestnikom gratulujemy jeszcze raz, a organizatorom dziękujemy za wspólne zajęcia.